Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

TOP 10 bagażniki rowerowe

Podczas wyjazdu nie musimy rezygnować z zabrania ze sobą rowerów. Warto jednak zastanowić się czy nasz samochód jest odpowiednio przygotowany do transportu rowerów? Przewożenie takiego sprzętu wewnątrz samochodu nie jest zbyt bezpieczne. W przypadku uchwytów rowerowych cena naprawdę idzie w parze z jakością. Zakup warto dokładnie przekalkulować - wyższa cena i sprawdzony producent są gwarancją, że nie zgubimy rowerów na pierwszym zakręcie.

Zatem jak szybko i bezpiecznie przetransportować rowery? Jakie są rodzaje bagażników oraz jak je zamontować? Tego dowiedzcie się w tym poradniku. Na koniec przedstawimy TOP 10 najlepszych na rynku bagażników rowerowych.

Uchwyty na dach - to najpopularniejszy sposób transportowania rowerów. Stosunkowo niskie ceny, możliwość zamontowania maksymalnie 4 rowerów. Do montażu takiego uchwytu niezbędne jest posiadanie bagażnika bazowego. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy na dach swojego auta mają już zamontowany bagażnik.

Uchwyt na dach jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zakup platformy na hak, ale nie jest polecany na dłuższe trasy, przede wszystkim ze względu na zwiększony opór powietrza jaki stawia samochód podczas jazdy co skutkuje większym spalaniem.

Rower montujemy za ramę roweru i koła za pomocą specjalnych zacisków lub za widelec roweru. W przypadku montażu za widelec roweru konieczne jest wymontowanie przedniego koła, a jednoślad zaczepiany jest przez przedni amortyzator. Zaletą jest dużo większa stabilność roweru niż w przypadku montażu za ramę. Wadą jest dłuższy czas montażu oraz potrzeba znalezienia dodatkowego miejsca na koło rowerowe.

Uchwyty na hak - aby zamontować taki bagażnik musimy upewnić się czy nasz pojazd jest wyposażony w hak. Montaż uchwytu na haku polecany jest osobom, które wybierają się w dłuższą podróż. Spalanie samochodu z bagażnikiem na haku utrzyma się na niskim poziomie, ponieważ rowery są ukryte w cieniu aerodynamicznym. Przewożenie rowerów z tyłu pojazdu nie podnosi poziomu hałasu w aucie, jak w przypadku uchwytów na dach. Decydując się na montaż uchwytu na hak konieczne może być zamontowanie dodatkowych świateł na bagażniku oraz tablicy rejestracyjnej.

Znaczna większość modeli takich uchwytów jest odchylana co zapewnia nam swobodny dostęp do bagażnika. Bagażnik na hak to najwygodniejsza i najbardziej solidna konstrukcja. Mimo tego, że wymaga dość dużej inwestycji, zwłaszcza gdy musimy dodatkowo wyposażyć się w hak to jest na pewno warta swej ceny.

 

Uchwyty na klapę - różnią się od bagażników na hak miejscem montażu. Zaczepia się je za rant klapy, najczęściej poprzez zaciśnięcie pasków montażowych. Uchwyty na klapę podobnie jak te na hak zapewniają solidną konstrukcję i wygodny montaż. Większość modeli pomieści od 2 do 4 rowerów. Wadą jest ograniczony dostęp do bagażnika w czasie podróży.

Uchwyty na koło zapasowe - jeśli posiadamy samochód terenowy lub z nadwoziem typu SUV z kołem zapasowym na tylnej klapie, możemy kupić łatwy w montażu uchwyt na koło. Bagażnik umożliwia nam otwarcie tylnej klapy bez konieczność demontażu oraz przewiezie maksymalnie 2-3 rowery. Uchwyt nie wpływa na stabilność auta, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku wysokich samochodów terenowych.

Uchwyty rowerowe na kampera - cechują się łatwym i bezproblemowym sposobem montażu. Mocowanie rowerów odbywa się na zasadzie platformy: jest to najbezpieczniejszy sposób przewożenia rowerów w przypadku samochodów kempingowych. Przewożenie rowerów na platformie nie wpływa znacząco na aerodynamikę samochodu. Dodatkowo platforma nie zaburza właściwości trakcyjnych samochodu.

Aguri Cruiser 3

Liczba rowerów - 3 (dostępna także wersja na 2 rowery4 rowery)

Sposób montażu - na hak


 

Aguri Active Bike Silver 3+1

Liczba rowerów - 4 (dostępna także wersja na 2 rowery i 3 rowery)

Sposób montażu - na hak


 

Aguri Cruiser Ultimate 2

Liczba rowerów - 2 (dostępna także wersja na 3 rowery i 4 rowery)

Sposób montażu - na hak


 

Amos 2 Rynienkowy Aluminiowy

Liczba rowerów - od 1 do 4 w zależności od ilości kupionych uchwytów

Sposób montażu - na dach (potrzebny jest bagażnik bazowy)


 

Thule EasyFold XT3 Silver

Liczba rowerów - 3 (dostępna także wersja na 2 rowery)

Sposób montażu - na hak


 

Amos Tour

Liczba rowerów - od 1 do 4 w zależności od ilości kupionych uchwytów

Sposób montażu - na dach (potrzebny jest bagażnik bazowy)


 

Aguri Advans 2

Liczba rowerów 2 (jest też wersja na 3 rowery)

Sposób montażu - na klapę


 

Aguri Acuda 3 Silver

Liczba rowerów - od 1 do 4 w zależności od ilości kupionych uchwytów

Sposób montażu - na dach (potrzebny jest bagażnik bazowy)


 

Aguri Acuda Silver - za widelec

Liczba rowerów - od 1 do 4 w zależności od ilości kupionych uchwytów

Sposób montażu - na dach (potrzebny jest bagażnik bazowy)


 

Thule VeloCompact 3

Liczba rowerów - 3 z możliwością rozbudowy na 4 za pomocą adaptera

Sposób montażu - na hak


 

Warto pamiętać, aby zainstalować bagażnik zgodnie z instrukcją producenta, przy użyciu oryginalnych części i dokładnie sprawdzając zamocowanie poszczególnych elementów oraz przewożonych rowerów.


 

Polecane

pixel