SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Linki holownicze

( ilość produktów: 4 )

Konieczność holowania może pojawić się niespodziewanie – nasz samochód stanie na drodze lub spotkamy kogoś, kto będzie potrzebował pomocy; do drzwi zapuka sąsiad, który potrzebuje odholowania do warsztatu mechanika lub na stację benzynową. Każdy kierowca, który chce szybko i bezpiecznie zostać odholowanym do punktu, gdzie postawi lub naprawi uszkodzony pojazd, powinien zaopatrzyć się w wysokiej jakości linkę lub taśmę holowniczą.

Linka holownicza – wymagania, które musi spełnić

Liny holownicze muszą spełniać wymagania określone przez Kodeks Ruchu Drogowego. Ich długość musi mieścić się w przedziale od czterech do sześciu metrów. Ponadto linka powinna być ubarwiona naprzemiennie w białe i czerwone pasy lub być wyposażona w czerwoną albo żółtą chorągiewkę. Należy pamiętać także o sile uciągu. Lina lub taśma muszą mieć siłę uciągu zdolną poholować samochód o danej masie. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa najlepiej używac linek, których uciąg wyraźnie przewyższa masę holowanego pojazdu. W sklepie Motoautko znajdziesz liny, które są w stanie uciągnąć pojazdy o masie 4500 kilogramów.

Linka holownicza – jak najlepsza?

Dobór linki holowniczej jest oczywiście uzależniony o rodzaju pojazdu, jaki musimy holować oraz warunków, w jakich ma odbyć się holowanie.

  • Holowanie samochodów osobowych po drodze twardej. W tym przypadku holowanie powinno sprawić najmniej problemów, bowiem sprawdzi się tu każdy rodzaj liny, byle była ona zgodna z przepisami. Popularne stają się linki holownicze elastyczne, które mają zdolność do rozciągania się nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu rozwiązaniu w trakcie ruszania zmniejsza się efekt szarpnięcia.
  • Wyciąganie pojazdów z błota. Jeśli musisz inny pojazd wyciągnąć z trudnego i grząskiego terenu, wówczas najlepiej sprawdzają się linki kinetyczne. Charakteryzują się nieco większą długością oraz większą rozciągliwością niż standardowe liny i taśmy holownicze. Dzięki temu powstaje większa siła, która pozwala łatwiej wydobyć pojazd z trudnego terenu.
  • Holowanie samochodów ciężarowych. W tym przypadku lepiej niż linek używać tzw. sztywnego holu, czyli rodzaj sztywnej konstrukcji złożonej najczęściej z kilku elementów.

Linka holownicza do samochodu – z czego powinna być wykonana?

Nowoczesne liny holownicze wykonuje się ze sztucznych materiałów. Zapewniają one dużą wytrzymałość. Liny wykonane z takich materiałów jak poliestry, aramidy, poliamidy czy polietyleny charakteryzują się wytrzymałością zbliżoną do linek stalowych, jednak są od nich kilkukrotnie lżejsze, a także bezpieczniejsze – w razie ewentualnego pęknięcia nie pojawia się ryzyko wybicia szyby, zniszczenia karoserii czy zranienia człowieka. Tego typu linki łatwo jest przechowywać w bagażniku – zwijają się i nie zajmują dużo miejsca, w związku z czym ich przewóz jest niezauważalny i nieodczuwalny.

Czym montować linę do samochodu?

Obecnie liny i taśmy holownicze wyposażone są w haki lub szekle. Dla bezpieczeństwa elementy te powinny być kupione ze sporym zapasem wytrzymałości.

pixel